Yoko
Administrator
Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: z Warszawy
|
Wysłany: Wto 21:16, 28 Cze 2005 Temat postu: gatunki koszatniczek |
|
|
Pewnie niewielu z was wie, że są różne gatunki koszatniczek. Niedawno ja też nie wiedziałam.
Głównym obszarem wytępowania wszystkich czterech znanych gatunków koszatniczek jest środkowe Chile. Tylko jeden gatunek koszatniczka leśna, dociera do graniczących z Chile obszarów Argentyny. W obrębie rodziny koszatniczek bliższe pokrewieństwo łączy odpowiednio: koszatniczkę zwyczjną i nadbrzeżną oraz koszatniczkę leśną i pacyficzną.
Koszatniczka zwyczajna
Octodon degus jest gatunkiem najmniejszym, a jednocześnie najbardziej znanym. Obszar jej występowania rozciąga się od rejonów nadbrzeżnych aż po góry do 1200 mnp. To bardzo łatwo przystosowywujące się zwierzątko zamieszkuje otwarte, suche częściowo skaliste połacie lądu, luźno porośnięte krzewami. Dociera nawet na obszary graniczące z pustynią- unika gęstych zarośli i lasów. Nie obawia się bliskości człowieka i jako gatunek synantropijny zamieszkuje również ogrody i obszry wykorzystywane rolniczo. Koszatniczki tępi się tam zresztą jako szkodniki.
Koszatniczka zwyczajna została uznana za najpospoltrzy gatunek wytępujący w środkowym Chile. Ponieważ zwierzątko to potrafi żyć także na otwartych przestrzeniach, w przeciwieństwie do swoich krewniaków korzysta nawet na tym, że karczuje się zarośla i lasy.
Koszatniczka nadbrzeżna
Octodon lunatus, będąca najbliższym krewniakiem koszatniczki zwyczajnej, zamieszkuje pokryty kolczastymi krzewami region nadbrzeżny w bezpośrednim sąsiedztwie koszatniczki zwyczajnej. Występuje zamiast niej wszędzie tam gdzie w krajobrazie dominują gęste zarośla. Gatunki te niewiele różnią się cechami zewnętrznymi, natomiast zasadniczo liczbą chromosomów. Oba gatunki mają wokół oczu jasną sierć wokół oczu tworzącą obwódkę i wyraźną kitkę na ogonie. Odróżnia je to od pozostałych gatunków które poza tym mają mniejsze uszy.
Koszatniczka leśna
Octodon bridgesii zyje w lasach i bambusowych zaroślach na wysokości do 1200 m npm. Spośród trzech gatunków występujących na kontynencie dociera najdalej na południe i wschód. Różni się trybem życia od wspomnianych już gatunków: nie wygrzebuje w ziemi systemów korytarzy.
Koszatniczka pacyficzna
Octodon pacyficus żyje w całkowitej izolacji od pozostałych gatunków, w lasach na wyspie Isla Mocha u wybrzeży Chile, lecz łączy ją bliskie pokrewieństwo z koszatniczką leśną. Jest gatunkiem największym, który naukowcy opisali dopiero w 1993 roku.
Zastrzegam sobie prawa do tego tekstu i bez uprzedniego mojego pozwolenia zabraniam go kopiować
Post został pochwalony 0 razy
|
|